Atol

Atol to rodzaj wysp koralowych, najczęściej w kształcie pierścienia. Pierścień składa się z wielu wysp, natomiast wewnątrz atolu znajduje się laguna.

Gdzie występują atole?

Większość atoli jest położonych na Pacyfiku, chociaż niektóre znajdują się też na Oceanie Indyjskim oraz na Karaibach.

Najmniejsze państwa świata.

3 spośród 10 najmniejszych państw świata to państwa złożone przede wszystkim z atoli:

Jak powstaje atol?

Atol powstaje w miejscach, gdzie kiedyś istniała wyspa wulkaniczna, najczęściej z wulkanicznym stożkiem na środku.

Jak powstaje atol?

Z czasem, wokół wyspy tworzy się rafa koralowa.

Jeśli wraz ze zmniejszeniem aktywności wulkanu, jednocześnie dochodzi do zagłębiania się dna oceanicznego, to wyspa stopniowo obniża się, powoli zapadając się w oceanie.

Ale ten proces zapadania się wyspy jest powolny. Wraz z obniżaniem się wulkanicznego podłoża, koralowce budują kolejne warstwy rafy, tak by utrzymywała się w pobliżu powierzchni oceanu, gdzie ma najlepsze warunki do rozwoju.

Z czasem może powstać z tego bardzo gruba warstwa wapieni, które są osadzone na skałach wulkanicznych, znajdujących się już głęboko pod powierzchnią oceanu.

Rafa nadal znajduje się przy powierzchni, a piasek i gleba ze zerodowanej wyspy wulkanicznej osadzają się na niej, stwarzając dobre warunki dla roślinności.

Pierścień i laguna

Powstały w ten sposób łańcuch wysp koralowych ma zwykle kształcie pierścienia, najczęściej poprzecinanego w wielu miejscach, więc zamiast jednej pierścieniowatej wyspy istnieje kilkadziesiąt mniejszych.

Woda otacza  te fragmenty pierścienia z każdej strony. Na zewnątrz jest ocean, a w środku  (najczęściej bajkowa, błękitna) laguna – czasami płytka, a czasami na tyle głęboka, że mogą do niej wpływać nawet statki.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!