Dalat

Dalat – góry w Wietnamie

Na północny zachód od Sajgonu leży miasto Dalat. Świeże, górskie powietrze i przyjemna temperatura kilkunastu stopni przynosi wspaniałe orzeźwienie po upałach na wybrzeżu, ale wielu Wietnamczyków zmusza do założenia kurtek, czapek i szalików.

W Dalat wstawaliśmy wczesnym, chłodnym rankiem, kupowaliśmy od pań na ulicy bagietki i bułki z ryżem, a potem siadaliśmy w kawiarni. Wietnam jest drugim największym eksporterem kawy na świecie, a ta, którą piliśmy, była naprawdę pyszna, gęsta i aromatyczna. Co ciekawe, podawano do niej zawsze herbatę.

Przez cały dzień wędrowaliśmy po górach wśród lasów i jezior. Bywały tam miejsca oblężone przez tysiące wietnamskich turystów, dla których wyjazd w chłodne góry jest nie lada atrakcją. Obok siebie parkowały dziesiątki autokarów, a tłum robił sobie zdjęcia z koniem pomalowanym w zebrę i kupował pamiątki. Potem przesiadał się do jeepów, które wwoziły masy na punkt widokowy. Zjawisko aż tak masowej turystyki w Azji zadziwiło nas już któryś raz, ale wszystko wskazuje na to, że oni po prostu to lubią.

Paradoksalnie, wietnamscy turyści w ogóle nam nie przeszkadzali – po prostu nie ruszali się ze swojego punktu widokowego, więc mieliśmy całe góry dla siebie. Uszczęśliwił nas zwłaszcza sosnowy las, zasadzony w czasach francuskiej kolonizacji, którego nie widzieliśmy już przez długie miesiące podróżowania. Mogliśmy w końcu wędrować na przełaj i wdychać miły, znajomy zapach.

W wyższych partiach gór jest dżungla i to najgęstsza spośród tych, które wcześniej widzieliśmy. W Wietnamie istnieje niesamowita różnorodność przyrodnicza, wiele roślin i zwierząt jest ciągle nieopisanych i dość często odkrywane są nieznane gatunki dużych ssaków.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!