Świat Wciąga » Archiwum » Dolina Logarska

Dolina Logarska

Dolina Logarska

Kiedy opuścimy Alpy Julijskie, nasze oczy zachwyci Dolna Logarska. Droga do tej położonej w Alpach Kamnickich na granicy z Austrią doliny jest długa i kręta, choć niezwykle malownicza: wiedzie coraz głębiej w góry, niekiedy nad brzegiem potoku, niekiedy zwieszają się nad nią nawisy skalne. Według mapy odległość z Lublany nie jest duża, jednak ciągłe zakręty powodują, że dojazd ciągnie się z nieskończoność. Wreszcie bierzemy kolejny zakręt – i widok zapiera nam dech w piersiach: przed naszymi oczami otwiera się ogromna, zielona dolina, otoczona z trzech stron masywami górskimi. Ze świeżą zielenią łąk kontrastuje szarość zamykających kotlinę skalistych gór.

Dolinę Logarską odwiedziłam przy pięknej pogodzie w połowie czerwca, zdumiewające były więc panujące tam pustka, cisza i spokój. Nieliczni turyści zgubili się na ogromnej przestrzeni. Przyroda wydaje się tu nienaruszona przez człowieka, a nieliczne gospodarstwa i hotele zupełnie znikają wśród zieleni łąk i lasów.

Wodospad Rinka

Dolina Logarska kryje jeszcze jedną niespodziankę – piękny wodospad Rinka. Kilkukilometrową trasę do końca doliny można pokonać drogą dla samochodów albo – co jest znacznie ciekawsze – szlakiem pieszym przez las. W każdym punkcie doliny odnosi się nieopisane wrażenie ogromnej przestrzeni i potęgi przyrody. W miarę, jak posuwamy się naprzód, masyw skalny zamykający dolinę zdaje się coraz potężniejszy i wcale nie chce się przybliżać. Gdy docieramy do podnóża wodospadu, ze wszystkich stron otaczają nas wysokie skaliste zbocza. Zaprawieni turyści mogą pójść dalej i zdobyć któryś z okolicznych szczytów, jednak droga na wierzchołek wodospadu nie jest bardzo trudna, a rozciągają się stamtąd wspaniałe widoki.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!