Świat Wciąga » Azja » Filipiny » Ferdinand Marcos

Ferdinand Marcos

Ferdinand Marcos – dyktator Filipin

Ferdinand Marcos i jego dyktatura

W 1965 roku prezydentem Filipin został Ferdinand Marcos, który rządził Filipinami przez ponad 20 lat.

Pierwsze dwie kadencje były znaczącym sukcesem. Inwestował w infrastrukturę, drogi, przemysł i edukację. Ale z czasem sytuacja zaczęła się pogarszać. Rozwój był nierównomierny, rosło bezrobocie, a najbardziej pokrzywdzeni byli mieszkańcy wsi.

Państwo dostało się w ręce krewnych i znajomych Marcosa – obsadzili wszystkie urzędy, banki i instytucje. Kwitła korupcja, manipulacje systemem kredytowym i wielkie, podejrzane interesy.

Aby powstrzymać opozycję, w 1972 roku Marcos wprowadził stan wyjątkowy. Rozwiązał parlament, zawiesił prawa obywatelskie i aresztował 60 tysięcy ludzi. Rozpoczął pełne opresji rządy dyktatorskie. 

Ten artykuł koncentruje się na postaci Ferdinanda Marcosa. Jeśli interesują Cię pozostałe tematy związane z historią Filipin, zapraszam do artykułu głównego:

Benigno Aquino

Głównym przeciwnikiem Marcosa był Benigno Aquino, którego dyktator najpierw przez 8 lat więził, potem skazał na śmierć, a potem wypuścił i wygnał do USA. W 1984 roku Aquino powrócił na Filipiny, aby wziąć udział w wyborach prezydenckich – ale został przez tajne służby Marcosa zastrzelony na lotnisku w Manili.

I był to moment przełomu – bowiem opozycja, do tej pory skłócona i rozdrobniona, teraz zjednoczyła się wokół żony zastrzelonego Aquino.

Oburzenie społeczeństwa rosło, obudziła się klasa średnia i Kościół katolicki, zwłaszcza że na jaw wyszły wielomilionowe malwersacje finansowe prezydenta Marcosa i jego żony Imeldy.

Stany Zjednoczone, które do tej pory popierały Marcosa, jako skuteczną alternatywę dla komunizmu, od tej pory zaczęły trzymać go na dystans.

Różańcowa Rewolucja 1986

Rewolucja różańcowa 1986

W 1985 roku odbyły się wybory, w których naprzeciw siebie stanęli Marcos i Corazon Aquino. Fałszerstwa obozu rządzącego były oczywiste, podmieniano urny wyborcze, dosypywano głosy, zastrzelono jednego z obserwatorów.

Narastało napięcie, a w kluczowym momencie popierający opozycję kardynał Sino nadał przez radio apel, aby ludzie wyszli na ulicę. Na ulicach Manili pojawiły się 2 miliony ludzi. Trzymali się za ręce, śpiewali i modlili na różańcach.

Marcos wysłał na tłum czołgi. Demonstrantów atakowano gazem, ale wskutek zmiany kierunku wiatru, bardziej ucierpiało wojsko. Padł rozkaz użycia moździerzy, ale wszystkie pociski okazały się niewypałami. Żołnierze twierdzili, że doświadczyli objawień Matki Boskiej i z tego powodu przechodzili na stronę protestujących.

Gdy Marcos pokazywał w telewizji swoje zaprzysiężenie, opozycja przejęła stację. Ale to nie był koniec, bo oprócz obozu Aquino, władzę próbowali przejąć też komuniści, a Filipiny stanęły na krawędzi wojny domowej.

Ucieczka Marcosa

I tu znowu zadziałał kardynał Sin, który powstrzymał komunistyczne bojówki przed zabiciem Marcosa i skłonił Ronalda Reagana do udzielenia dyktatorowi azylu w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie helikoptery przetransportowały Marcosa do bazy Clark, a stamtąd na Hawaje.

Prezydentem została Aquino, a zamach stanu przeszedł do historii jako Różańcowa Rewolucja.

Filmy o Filipinach

Cały film: Historia Filipin

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!