Świat Wciąga » Azja » Filipiny

Filipiny

Filipiny to niezwykły kraj, położony na ponad 7000 wyspach rozrzuconych pomiędzy Azją a Pacyfikiem.

Artykuły i filmy o Filipinach

Filipiny a II wojna światowa

Inwazja Japonii Inwazja Japonii na Filipiny Od 1937 roku Cesarstwo Japonii prowadziło wojnę w celu stworzenia imperium dominującego nad Azją i Pacyfikiem. 7 grudnia 1941 – Japonia zaatakowała jednocześnie Pearl Harbour, Midway, Wake, Guam, Hongkong, Singapur, Malaje i...

Ferdinand Marcos

Ferdinand Marcos - dyktator Filipin Ferdinand Marcos i jego dyktatura W 1965 roku prezydentem Filipin został Ferdinand Marcos, który rządził Filipinami przez ponad 20 lat. Pierwsze dwie kadencje były znaczącym sukcesem. Inwestował w infrastrukturę, drogi, przemysł i...

Historia Filipin

Historia Filipin

Najciekawsze wątki z historii Filipin. Najbardziej merytoryczny spośród wszystkich 4 pierwszych (dawnych) filmów na kanale.

Kolonizacja, 2 wojna światowa, Ferdinand Marcos, rewolucje i wiele innych wydarzeń.

Nagrałem go na Filipinach.

Historia Filipin

Historia FilipinNa Filipinach przez wieki ścierały się wpływy imperiów azjatyckich, europejskich i amerykańskich. Nic dziwnego – to miejsce stojące na drodze do Wysp Korzennych i przypraw cenniejszych od złota – tak cennych, że europejscy władcy nie wahali się wysyłać swych statków w długą i niebezpieczną podróż.

Filipiny były kolonią hiszpańską, a potem amerykańską. Dalsza historia to m.in. inwazja Japonii, wojny i rewolucje i dyktatura Ferdinanda Marcosa.

Zobacz osobny artykuł o historii Filipin:

Filmy o Filipinach

Cały film: Historia Filipin

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!