Świat Wciąga » Archiwum » Jaskinie Szkocjańskie

Jaskinie Szkocjańskie

Jaskinie Szkocjańskie (Szkocjańskie Jamy)

Większe wrażenie wywarły na mnie jednak Jaskinie Szkocjańskie, w których część trasy przebiega brzegiem podziemnego kanionu Reki (czyli po słoweńsku po prostu „rzeki”). Po przejściu „cichego” odcinka jaskini – już z daleka słychać huk i widać unoszącą się w powietrzu parę wodną. Kiedy stopniowo zbliżamy się do kanionu, huk jest coraz głośniejszy, aż wreszcie daleko w dole widać spienioną kipiel wodną. Kanion w ogromnej Jaskini Szumiącej (Šumeča jama) ma aż 100 metrów głębokości. Przechodzi się tam mostem rozpiętym nad 100-metrową otchłanią – wrażenie jest niezapomniane.

Dalej trasa schodzi w dół brzegami podziemnego wąwozu i oddala się od rzeki, aż w końcu oślepia nas światło słoneczne wpadające przez wielką bramę wyjściową.

Po wyjściu z jaskini zamiast kierować się prosto do wyjścia (jak to robi większość wycieczek), warto nadłożyć drogi i przejść szlak wzdłuż ścian malowniczego kanionu. Jego dnem płynie Reka, przedzierając się przez załomy skalne. Na jednej ze ścian przy szlaku turystycznym umieszczono tablicę pokazującą poziom, jaki rzeka osiągnęła podczas powodzi z 1965 roku – aż trudno uwierzyć, że woda mogła sięgnąć aż tak wysoko.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!