Świat Wciąga » Archiwum » Jezioro Bled

Jezioro Bled

Jezioro Bled, leżące w dolinie pomiędzy stokami gór, to najbardziej znane i najczęściej uwieczniane na pocztówkach miejsce w słoweńskich Alpach. Znajdujące się nad jeziorem miasteczko o tej samej nazwie jest najpopularniejszym w Słowenii uzdrowiskiem, które renomę zyskało jeszcze w XIX wieku, kiedy koleją przyjeżdżali tu bogaci kuracjusze z całej Europy. Dziś na weekendy do Bledu przybywają turyści z całego kraju, a młode pary chętnie wybierają to miejsce jako scenerię zdjęć ślubnych – widoki na Alpy Julijskie są przepiękne.

W wodzie, która w słoneczne dni ma kolor turkusowy, odbija się wyspa z białym barokowym kościołem. Do dziś odbywają się w nim msze, a jego dzwony słychać w całej dolinie. Nad brzegiem jeziora na wysokiej skarpie wznosi się średniowieczny zamek (Blejski grad), z którego murów rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na jezioro i okoliczne pasma górskie.

Po tej uczcie dla oczu warto wrócić do Bledu i w cukierni Šmon (Grajska cesta 3) spróbować najlepszego słoweńskiego deserukremnej reziny (zwanej również z niemiecka kremsznitą) z ciasta francuskiego z kremem budyniowym i bitą śmietaną.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!