Świat Wciąga » Archiwum » Kalkuta

Kalkuta

Indie Brytyjskie

Kalkuta kojarzy się z nędzą, slumsami i głodem, ale tak naprawdę ten stereotyp jest obrazem smutnej przeszłości. Kiedy Indie uniezależniły się w latach 40. od Wielkiej Brytanii, natychmiast nastąpił podział kraju na część hinduską (Indie) i muzułmańską (Pakistan).

Miliony ludzi zostało wygnanych na przeciwne strony nowoutworzonych granic. Kolumny wynędzniałych ludzi ciągnęły w stronę obcych ziem, a walce o przetrwanie towarzyszyła przemoc, rozruchy i miliony ofiar.

Pakistan Wschodni i głód w Indiach

Pakistan i dzisiejszy Bangladesz (wtedy Pakistan Wschodni) były jednym krajem, który rozdzielały Indie. O ile na zachodzie podobna ilość ludzi wyjeżdżała z kraju, co przyjeżdżała, to migracja na wschodzie przyjmowała głównie kierunek z Pakistanu Wschodniego do Zachodniego Bengalu, czyli do części hinduskiej.

Nieprzeliczone rzesze uciekinierów dostawały się do i tak już przeludnionej Kalkuty, która była pierwszym miastem za nową granicą. Kalkuta i cały Bengal (Indie wschodnie) przeżyły kilka lat wcześniej (1942-43) katastrofalną klęskę głodu, podczas której zginęły 4 milony ludzi. Po przybyciu uciekinierów ze wschodu sytuacja stała się tragiczna. W mieście panowały epidemie i głód, a widok martwych, wychudłych dzieci na ulicach był na porządku dziennym.

Indie: Kalkuta

Indie się zmieniły i dzisiaj Kalkuta jest już inna – to po prostu jedna z ogromnych metropolii Trzeciego Świata, w której oczywista bieda kontrastuje z  nowoczesnością, a wszystko okraszone jest typowym indyjskim chaosem, ruchem ulicznym, odpadkami i kolorytem.

Indie: Bezdomni z Kalkuty

Widzieliśmy na ulicach wielu bezdomnych, ale nie był to widok szokujący czy zasmucający. Ci ubodzy ludzie byli zazwyczaj czyści, ubrani i raczej szczęśliwi – po prostu mieszkali na ulicy – ale przynajmniej w części był to wynik przekonania o przeznaczeniu do takiego życia. Siedzieli w cieniu i medytowali, palili kadzidła albo dyskutowali. Widzieliśmy punkty, w których wydawano im gorącą zupę i ryż, a dzieci dostawały nawet banany.

Ganges, pielgrzymi i riksze

Nad Gangesem pielgrzymi kąpali się, modlili i pili wodę z rzeki, a obok ptaki rozszarpywały ciała martwych psów. Wszystko to przypominało inne miasta Indii, choć oczywiście wyjątkowy był dla nas widok „otwartych”, publicznych pisuarów, zamontowanych przy ścianach i murach oraz riksz ciągniętych przez idących pieszo mężczyzn. Pojawiają się głosy, że powinno się zakazać ich działalności, bo to niemoralne, żeby dawać się wozić bosym tragarzom, brodzących w ściekach i górach śmieci. Z drugiej jednak strony jest to ich jedyna szansa zarobku i może właśnie pozbawianie ich jej jest niemoralne.

Kalkuta – stolica Indii Brytyjskich

Kalkuta była kiedyś stolicą Indii Brytyjskich i czasy jej kolonialnej świetności nadal widoczne są w architekturze centrum miasta. Są piękne anglikańskie kościoły, potężne gmachy sądów i urzędów oraz okazały pałac Victoria Memorial. Wszystko, co kiedyś musiało być wypielęgnowane, czyste i równe, dzisiaj stało się jednak dość zaśmiecone i zaniedbane.

Indie: Złap sobie tramwaj w Kalkucie

Na ulicach Kalkuty panuje chaos, nauczyliśmy się jednak jakoś po niej poruszać, zatrzymywać nieprzerwany strumień nieopisanych autobusów i wsiadać do właściwego. W taki sam sposób zatrzymuje się tramwaje, które raczej nie mają ustalonych przystanków. Pomocna jest jedyna linia metra, bardzo ciekawego, bo wypełnionego hinduskimi figurkami i ołtarzami. Włóczyliśmy się po mieście, zajadaliśmy eggrolle (naleśniki zawijane z jajkiem) i owoce liczi i podpatrywaliśmy miejscowych, jedzących ryż z sosem – zawsze rękami.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!