Kanada

Kanada to drugie największe państwo świata.

Patrick Morrow

Patrick Morrow

Patrick Morrow to kanadyjski fotograf i alpinista. Jako pierwszy w historii zdobył Koronę Ziemi w wersji Reinholda Messnera. Film o Patricku Morrow Wyprawa na Biegun Północny 1985  Wyprawa na Biegun Północny 1985  W 1985 Patrick Morrow wziął udział w wyprawie na...

Wyspa Ellesmere’a

Ten temat oczekuje na swoją kolej na przepastnej liście filmów do publikacji na kanale Świat Wciąga. Skoro widzisz tę stronę, to znaczy, że temat jest już w jakiejś fazie przygotowania. Jeśli czekasz właśnie na ten temat, daj mi znać. Dołącz do Newslettera, aby dostać...

Największe państwa świata

Największe państwa świata

10 największych państw świata. Czy USA są większe od Chin? Jaki kraje są większe od całych kontynentów? Państwo 55 razy większe od Polski?

Bardzo popularny film. Merytorycznie nadal całkiem ciekawy.

Powierzchnia Kanady

Kanada to drugi największy kraj świata. To też największy kraj na półkuli zachodniej. Zajmuje 2/5 Ameryki Północnej, ciągnie się przez 5 stref czasowych i 5,5 tysiąca kilometrów od Pacyfiku po Atlantyk.

Jeśli chcielibyście poczuć ogrom Kanady na własnej skórze, to polecam samochodową przejażdżkę z Inuvik nad Morzem Arktycznym do Sydney na Wyspie Nowa Szkocja – 8200 km i 10 dni jazdy po 9 godzin dziennie.

Jeziora w Kanadzie

W Kanadzie są ponad 3 miliony jezior, które razem z rzekami zajmują prawie 9% powierzchni kraju. Gdyby uznać, że ta masa wody to nie powierzchnia lądowa, to zarówno Chiny jak i USA byłyby większe od Kanady.

Archipelag Arktyczny

Na północy znajdują się liczne wyspy – w tym np. Ziemia Buffina i Wyspa Ellesmere’a (zaledwie 800 km od Bieguna Północnego). Stamtąd do najbardziej na południe wysuniętego miejsca w Kanadzie jest 4,5 tys km – czyli tyle ile z Polski do Republiki Środkowoafrykańskiej.

Sąsiedzi Kanady: USA i… Dania?

Kanada graniczy tylko z tym jednym państwem – USA.

Chociaż to sprawa dyskusyjna, bo tuż koło Grenlandii znajduje się maleńka wyspa Hans – o którą toczy się spór między Kanadą a Danią. Według jednej z wersji granica przechodzi przez środek wyspy, a to oznaczałoby, że Kanada ma drugiego sąsiada.

Filmy o Kanadzie:

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!