Kanada

Filmy o Kanadzie:

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!

Kanada to drugie największe państwo świata.

Powierzchnia Kanady

Kanada to drugi największy kraj świata. To też największy kraj na półkuli zachodniej. Zajmuje 2/5 Ameryki Północnej, ciągnie się przez 5 stref czasowych i 5,5 tysiąca kilometrów od Pacyfiku po Atlantyk.

Jeśli chcielibyście poczuć ogrom Kanady na własnej skórze, to polecam samochodową przejażdżkę z Inuvik nad Morzem Arktycznym do Sydney na Wyspie Nowa Szkocja – 8200 km i 10 dni jazdy po 9 godzin dziennie.

Jeziora w Kanadzie

W Kanadzie są ponad 3 miliony jezior, które razem z rzekami zajmują prawie 9% powierzchni kraju. Gdyby uznać, że ta masa wody to nie powierzchnia lądowa, to zarówno Chiny jak i USA byłyby większe od Kanady.

Archipelag Arktyczny

Na północy znajdują się liczne wyspy – w tym np. Ziemia Buffina i Wyspa Ellesmere’a (zaledwie 800 km od Bieguna Północnego). Stamtąd do najbardziej na południe wysuniętego miejsca w Kanadzie jest 4,5 tys km – czyli tyle ile z Polski do Republiki Środkowoafrykańskiej.

Sąsiedzi Kanady: USA i… Dania?

Kanada graniczy tylko z tym jednym państwem – USA.

Chociaż to sprawa dyskusyjna, bo tuż koło Grenlandii znajduje się maleńka wyspa Hans – o którą toczy się spór między Kanadą a Danią. Według jednej z wersji granica przechodzi przez środek wyspy, a to oznaczałoby, że Kanada ma drugiego sąsiada.