Świat Wciąga » Tematy » Kolorowe morza

Kolorowe morza

Na świecie istnieją 4 „kolorowe morza”:

  • Morze Czarne,
  • Morze Czerwone,
  • Morze Żółte,
  • Morze Białe.

Skąd wzięły się te niezwykłe kolorowe nazwy? Co mają wspólnego z rzeczywistą barwą ich wody? Dlaczego Morze Czarne jest czarne? Dlaczego Morze Czerwone jest czerwone? Dlaczego Morze Żółte jest żółte? I dlaczego Morze Białe jest białe?

Skąd się wzięły nazwy?

We wszystkich czterech przypadkach kolorowych mórz, sprawa pochodzenia ich nazwy jest dość skomplikowana – i nie ma jednej poprawnej wersji odpowiedzi na pytanie, skąd wzięły się te nazwy. Żadna z hipotez nie została ostatecznie udowodniona w 100 procentach.

Morze Żółte


Dlaczego Morze Żółte jest żółte?

Dlaczego Morze Żółte jest żółte?

Morze Czerwone

Dlaczego Morze Czerwone jest czerwone?

Morze Białe

Dlaczego Morze Białe jest białe?

Morze Czarne

Dlaczego Morze Czarne jest czarne?

Nazwy w różnych językach

Te cztery “kolorowe nazwy” to oczywiście współczesne nazwy w języku polskim, angielskim i większości innych języków europejskich. Ale na przestrzeni wieków, różne narody zamieszkujące brzegi rozmaitych mórz na świecie, nadawały im swoje, funkcjonujące równolegle nazwy. I tak jest do dzisiaj:

  • Na przykład Morze Żółte w Korei bywa nazywane nawet współcześnie Morzem Zachodnim,  bo z perspektywy Koreańczyków leży właśnie na zachodzie.
  • Z kolei Morze Czerwone w niektórych językach to Morze Qulzum lub Morze Abisyńskie.

Czy istnieją inne kolorowe morza?

Jestem bardzo ciekaw, czy oprócz tych czterech mórz istnieją (albo istniały) w innych językach jakieś inne kolorowe morza na świecie. To znaczy na przykład, czy powiedzmy w jakimś języku Indian z Ameryki Środkowej – Morze Karaibskie nie nazywało się na przykład Morzem Błękitnym (albo coś w tym rodzaju).

Jeśli wiecie coś o przypadkach innych kolorowych mórz oprócz tych czterech – dajcie proszę znać w komentarzach pod filmem (albo napiszcie mi maila).

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!