- Morze Czarne,
- Morze Czerwone,
- Morze Żółte,
- Morze Białe.
Skąd wzięły się te niezwykłe kolorowe nazwy? Co mają wspólnego z rzeczywistą barwą ich wody? Dlaczego Morze Czarne jest czarne? Dlaczego Morze Czerwone jest czerwone? Dlaczego Morze Żółte jest żółte? I dlaczego Morze Białe jest białe?
Spis treści
Skąd się wzięły nazwy?
We wszystkich czterech przypadkach kolorowych mórz, sprawa pochodzenia ich nazwy jest dość skomplikowana – i nie ma jednej poprawnej wersji odpowiedzi na pytanie, skąd wzięły się te nazwy. Żadna z hipotez nie została ostatecznie udowodniona w 100 procentach.
Morze Żółte
Morze Czerwone
Morze Białe
Morze Czarne
Nazwy w różnych językach
Te cztery “kolorowe nazwy” to oczywiście współczesne nazwy w języku polskim, angielskim i większości innych języków europejskich. Ale na przestrzeni wieków, różne narody zamieszkujące brzegi rozmaitych mórz na świecie, nadawały im swoje, funkcjonujące równolegle nazwy. I tak jest do dzisiaj:
- Na przykład Morze Żółte w Korei bywa nazywane nawet współcześnie Morzem Zachodnim, bo z perspektywy Koreańczyków leży właśnie na zachodzie.
- Z kolei Morze Czerwone w niektórych językach to Morze Qulzum lub Morze Abisyńskie.
Czy istnieją inne kolorowe morza?
Jestem bardzo ciekaw, czy oprócz tych czterech mórz istnieją (albo istniały) w innych językach jakieś inne kolorowe morza na świecie. To znaczy na przykład, czy powiedzmy w jakimś języku Indian z Ameryki Środkowej – Morze Karaibskie nie nazywało się na przykład Morzem Błękitnym (albo coś w tym rodzaju).
Jeśli wiecie coś o przypadkach innych kolorowych mórz oprócz tych czterech – dajcie proszę znać w komentarzach pod filmem (albo napiszcie mi maila).