Świat Wciąga » Archiwum » Machu Picchu

Machu Picchu

Maczu Pikczu / Machu Picchu – ruiny miasta Inków

Gdzie znajduje się Machu Picchu? Maczu Pikczu (vel Machu Picchu / Maczupikczu / Makczu Pikczu), majestatyczne ruiny starodawnego inkaskiego miasta, to największa atrakcja turystyczna Peru, a być może całej Ameryki Południowej. Od wielu lat turystyka jest podstawowym źródłem dochodu Peru, a Maczu Pikczu to filar tego zysku. Po wpisaniu ruin na listę 7 Nowych Cudów Świata, jego znaczenie jeszcze wzrosło. Tajemnicze miasto robi wielkie wrażenie, a dzikie, strome góry wokół dodają aury wyjątkowości i pobudzają wyobraźnię.

Cuzco – stolica Inków

Wszyscy, którzy żądni przygód trafią w tą część świata, zdążają do Cuzco, dawnej stolicy Imperium Inków, które stanowi bazę wypadową do Machu Picchu. Nic dziwnego, że obsługa gości przerodziła się w wielki biznes i wszyscy lokalni mieszkańcy mają coś wspólnego z turystyką. W ciasnych uliczkach Cuzco pojawiły się dziesiątki agencji oferujących transport do Maczu Pikczu. Ceny są horrendalnie wysokie i to niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na lot helikopterem, czy na coś bardziej przyziemnego.

Machu Picchu pociągiem

Trasę 112 km z Cuzco najłatwiej pokonać pociągiem. Kosztuje to około 250-350zł w dwie strony. Jedzie się oczywiście w towarzystwie hordy niedzielnych turystów, a cała podróż trwa ok 4 godzin. Wszystkie agencje sprzedają te bilety łącznie z mnóstwem niepotrzebnych dodatków i całkiem sporą prowizją. Najtańsza opcja, którą widzieliśmy, kosztowała 450zł od osoby.

Szlak Inków do Maczu Pikczu – Inka Trail

Reklamowany jako wyprawa marzeń, starodawny szlak Inków to 3 lub 4-dniowa piesza wędrówka. Kiedyś było to coś niezwykłego – dzika przyroda, tajemniczy kraj i wspinaczka uwieńczona zapierającym dech w piersiach widokiem Maczu Pikczu. Dzisiaj oryginalny szlak to atrakcja, na którą bilety trzeba rezerwować kilka miesięcy wcześniej, słono za nie zapłacić, a potem idzie się w kolejce innych turystów utartym, wydeptanym szlakiem.

Popyt na trekking do Machu Picchu spowodował powstanie kilku innych szlaków, które są zazwyczaj nieco tańsze, ale też mniej spektakularne.

Wycieczka do Machu Picchu

Najtańszym sposobem dotarcia do ruin jest droga przez Santa Maria i Santa Teresa. Trzeba sobie zarezerwować na to cały dzień.

  • Wczesnym rankiem wsiada się do autobusu z Cuzco do Quillabamba i wysiada w wiosce Santa Maria. W 2009r. bilet kosztował 15zł, a podróż trwała 7 godzin. Jedzie się piękną, krętą drogą po Andach, wspina się na przełęcz na wysokości 4200m n.p.m., a potem zjeżdża niesamowitymi serpentynami na zaledwie 1300m n.p.m. Uwaga na chorobę lokomocyjną! Na szczycie tej przełęczy rozpoczynają się też rowerowo – piesze wycieczki do Machu Picchu.
  • W Santa Maria będą czekać na Was taksówkarze i kierowcy busów. Godzinna podróż do wioski Santa Teresa kosztuje ok 10zł. My jechaliśmy samochodem osobowym, w którym zmieszczono 9 osób i kilka kur. Jedzie się skrajem przepaści po półkach skalnych wśród niesamowitych krajobrazów.
  • W Santa Teresa od razu traficie na colectivo (wspóldzielona taksówka) lub bus do hydroelektrowni. Jedzie się pół godziny, kosztuje to 3zł. Hydroelektrownia to ostatnia stacja kolejki biegnącej przez Aquas Callientes z Cuzco – znajdziecie się więc po przeciwnej stronie Machu Picchu, niż gdybyście jechali pociągiem z Cuzco.
  • Stąd pozostaje wędrówka 11km pieszo po torach prawie nieużywanej kolejki do Aquas Calientes. Nam zajęło to 3 godziny, choć bez plecaków można dojść i w 2h, a robiąc sobie dłuższe przerwy, może to zająć też 5 godzin. Droga prowadzi wzdłuż rzeki, przez którą przewieszone są przeprawy linowe (wózek napędzany siłą rąk ludzkich), a potem częściowo przez dżunglę. Nie sposób się zgubić – cały czas idzie się po torach. Na koniec traficie na małą stacyjkę kolejową, z której droga prowadzi do miasteczka.
  • Po zmroku dotrzecie do Aquas Callientes – bazy wypadowej na Maczu Pikczu. Prawdopodobnie już spory kawałek wcześniej napotkacie kobiety oferujące Wam nocleg. Najtańsze pokoje kosztowały w 2009r. po 11zł od osoby po targowaniu.

Z Aquas Callientes do Machu Picchu

Większość ludzi dostaje się do samych ruin luksusowymi autokarami. Jeżeli chce się dotrzeć tam przed tłumami, trzeba wstać bardzo wcześnie rano i pokonać kilka kilometrów pieszo. Droga jest bardzo ładna, zajmuje ok 1,5 godziny i przez większość czasu wspina się po kamiennych schodach. Warto wybrać się tam naprawdę wcześnie, żeby załapać się na wejściówki na górujący nad ruinami szczyt Wayna Picchu.

Maczu Pikczu: Powrót przez góry Peru

Powrót do Cuzco wygląda analogicznie. Można jednak go sobie urozmaicić trekkingiem po okolicznych górach. My na przykład wracaliśmy po torach do hydroelektrowni, ale potem wybraliśmy się na wędrówkę przez góry aż do Santa Maria. Zajęło nam to dwa dni i pozwoliło cieszyć się przyrodą i Andami. Po drodze mijaliśmy grupy turystów uzbrojone w sprzęt i przewodników, którzy dziwili się, że idziemy sami, ale tak naprawdę trekking jest łatwy i warty poświęcenia kilku dni.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!