Malta

Malta to 10. najmniejsze państwo świata  i 5. najmniejszy kraj w Europie.

Gdzie leży Malta?

Malta jest położona na Morzu Śródziemnym,  81 kilometrów na południe od Sycylii.

Malta jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy (nie licząc najbardziej na południe wysuniętych wysp Grecji i Włoch). 

Do wybrzeży Tunezji jest stąd tylko 286 kilometrów. Wiele miast w północnej Afryce, na przykład stolica Tunezji (Tunis) czy stolica Algierii (Algier) są położone nawet bardziej na północ niż Malta. Zresztą przez wieki Malta była uznawana raczej za wyspę Afryki Północnej, niż południowej Europy.

Powierzchnia

Powierzchnia Malty wynosi 316 km2, tzn jest

  • 644 razy większa od najmniejszego państwa świata – Watykanu,
  • trochę większa niż Malediwy
  • prawie 1000 razy mniejsza od Polski,
  • dwa razy większa od Liechtensteinu
  • i o połowę mniejsza od Andory.

Ludność

Jest też najmniejszym państwem członkowskim Unii Europejskiej. Następny w tym gronie Luksemburg jest 8 razy większy. Mimo to, Malta tylko nieznacznie ustępuje Luksemburgowi pod względem liczby mieszkańców. Na Malcie mieszka około pół miliona mieszkańców, a w Luksemburgu – tylko o 20% więcej.

Malta jest czwartym najgęściej zaludnionym krajem na świecie, po Monako, Singapurze i Bahrajnie, a przed Malediwami i Bangladeszem.

Wyspy: Malta i Gozo

Państwo składa się z dwóch głównych wysp:

  • Wyspy Malta,
  • Wyspy Gozo.

Wyspa Malta zajmuje ponad trzy czwarte całkowitej powierzchni archipelagu i zamieszkuje ją prawie 90% ludności państwa. Ma mniej więcej 28 kilometrów długości i 10 kilometrów szerokości. Na południu jej wybrzeże stanowią wysokie klify.

To właśnie na tej wyspie leży Valetta stolica Malty, najmniejsza spośród wszystkich stolic państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wyspa Gozo jest ponad trzy razy mniejsza od Malty i ma powierzchnię nieco większą niż San Marino.

Trzecią największą wyspą, położoną pomiędzy Maltą a Gozo jest wyspa Comino. Poza tym jest jeszcze kilka mikro-wysepek i skał.

Historia Malty

Malta ma fascynującą historię. Jest zamieszkana prawie od ośmiu tysięcy lat.

Położona w strategicznie kluczowym miejscu Morza Śródziemnego, była przez tysiąclecia terenem rywalizacji kolejnych państw i imperiów. Rządzili nią Fenicjanie, Kartagińczycy, Grecy, Rzymianie, Arabowie, i wiele innych nacji.

Od 19. wieku Malta była kolonią brytyjską i ważnym punkcie na morskim szlaku przez Morze Śródziemne, a potem na trasie z Wielkiej Brytanii, przez Gibraltar i Kanał Sueski do Indii i wielu innych kolonii.

Jest niepodległa od 1964 roku.

Filmy o Malcie:

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!