Świat Wciąga » Europa » Rosja » Morze Białe

Morze Białe

Morze Białe to jedno z 4 “kolorowych mórz”. Jest morzem wewnętrznym Rosji i częścią Oceanu Arktycznego.

Morze Białe

Geografia i historia

Gdzie leży Morze Białe?

Morze Białe stanowi część Oceanu Arktycznego i jest morzem wewnętrznym Rosji. Jest położone w północnej Europie, blisko granicy z Finlandią.

Na północy łączy się z Morzem Barentsa.

Graniczy z

  • Półwyspem Kolskim,
  • wybrzeżem Karelii
  • oraz Półwyspem Kanin.

W jego skład wchodzą cztery duże zatoki.

Wbrew pozorom położone jest stosunkowo blisko Polski (1300 kilometrów w linii prostej od granicy polsko-litewskiej), znacznie bliżej niż np. Morze Czerwone.

Archangielsk

W miejscu, gdzie do Morza Białego uchodzi Dwina, znajduje się Archangielsk, główny port nad tym morzem. W dawnych wiekach przechodził przez niego główny morski szlak handlowy łączący Rosję z zachodnią Europą.

Dopiero po założeniu Sankt Petersburga, Rosja zyskała lepsze, bo wolne od lodu połączenie przez Bałtyk. Niemniej, aż do założenia Murmańska w 1916 roku, to Archangielsk był głównym portem północnej Rosji.

Morze Białe oraz oba te porty odegrały znaczącą rolę podczas wojen światowych, jako miejsce docelowe konwojów arktycznych.

Wyspy Sołowieckie

Największym archipelagiem na Morzu Białym są Wyspy Sołowieckie.

To właśni na nich powstał jeden z pierwszych sowieckich łagrów.

Kanał Białomorsko-Bałtycki

Pomiędzy Morzem Białym a Morzem Bałtyckim istnieje Kanał Białomorsko-Bałtycki. Ma 227 kilometrów długości.

Został zbudowany na rozkaz Stalina przez więźniów Gułagu. W czasie budowy zginęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Dlaczego Morze Białe jest białe?

Dlaczego Morze Białe jest białe?
Dlaczego Morze Białe jest białe? W porównaniu do pozostałych trzech kolorowych mórz, odpowiedź na pytanie o pochodzenie nazwy Morza Białego jest chyba najbardziej oczywista.

Chociaż i tu mamy co najmniej trzy hipotezy.

Wiadomo, że Morze Białe ma taką nazwę co najmniej od końca 16. wieku. Właśnie wtedy pojawiła się ona na jednej z map.

Mgły

Pierwsza hipoteza dotyczy mgieł, które wyjątkowo często unoszą się nad wybrzeżem Morza Białego, poważnie ograniczając widoczność.

Do tego dochodzi kiepska pogoda – nawet latem średnia temperatura oscyluje poniżej 10 stopni, jest bardzo pochmurno i deszczowo.

Kiedy nadchodzą mgły, wszystko dookoła staje się białe – i stąd (według tej hipotezy) wzięła się nazwa morza.

Krzemiany

Druga hipoteza dotyczy krzemianów, które w dużej ilości występują podobno w wodach tego akwenu. Krzemiany lśnią w słońcu słonecznym, co wpływa na biały połysk wody.

Lód

Trzecia hipoteza jest najbardziej oczywista.

Morze Białe przez większą część roku jest skute lodem. Zamarza zwykle na przełomie sierpnia i września i pozostaje zamarznięte aż do połowy maja.

Grubość tafli lodowej osiąga zwykle około 40 centymetrów, choć czasami może być znacznie większa. Lód zwykle kruszy się, pęka i dryfuje na północ, w stronę Morza Barentsa.

Dodajmy do tego mocno ujemne temperatury oraz śnieg padający na lodową taflę – i już mamy bardzo obrazowe, dosłowne wytłumaczenie nazwy Morza Białego.

 

Morze Białe

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!