Świat Wciąga » Azja » Chiny » Morze Żółte

Morze Żółte

Morze Żółte to jedno z 4 “kolorowych mórz”. Jest położone pomiędzy Chinami, a Koreą Południową i Koreą Północną. Wpływa do niego m.in. Rzeka Żółta. Jest odległe mniej więcej o 150 km od Pekinu i przecinają je jedne z najważniejszych szlaków handlowych świata.

Dlaczego Morze Żółte jest żółte?

Geografia i ciekawostki

Gdzie leży Morze Żółte?

Morze Żółte

Morze Żółte znajduje się na Dalekim Wschodzie, pomiędzy Chinami a Półwyspem Koreańskim. Geograficznie stanowi część Oceanu Spokojnego.

Leży na północ od Morza Wschodniochińskiego, oddzielone jedynie umowną granicą. Dostęp do jego wybrzeży mają Chiny, Korea Północna i Korea Południowa.

Z północy na południe rozciąga się na dystansie niecałego 1000 kilometrów, a z zachodu na wschód ma około 700 kilometrów.

Morze Bohai

Na północy Morza Żółtego istnieją dwie duże zatoki:

  • Zatoka Koreańska – na północnym wschodzie,
  • Morze Bohai (Zatoka Pohaj) – na północnym zachodzie.

Od Morza Bohai do centrum Pekinu jest zaledwie 150 kilometrów. Cała okolica jest bardzo gęsto zaludniona. W pobliżu mieszka ponad 200 milionów ludzi.

Z tego powodu przez Morze Bohai oraz Cieśninę Bohai przechodzi jeden z najbardziej ruchliwych szlaków morskich na świecie.

Tunel pod Morzem Żółtym

Tunel pod Morzem Żółtym

Ale oprócz tego, że morze to jest łącznikiem dla morskiego handlu, jest też przeszkodą dla transportu lądowego.  Wcina się dość głęboko w ląd, powodując konieczność jego objeżdżania na trasach z północno-wschodnich do południowych Chin.

Dlatego co jakiś czas pojawiają się propozycje budowy tunelu pod jego dnem. Gdyby faktycznie powstał, byłby najdłuższym podmorskim tunelem na świecie. Miałby ponad 100 kilometrów długości i łączyłby Półwysep Liaotung na północy z Półwyspem Szantung (Shandong) na południu.

Zanieczyszczenia

Morze Żółte jest dość poważnie zanieczyszczone w wyniku działalności człowieka. Jego degradacja jest spowodowana m.in. przez intensywne rolnictwo, przemysł oraz wysuszenie przybrzeżnych mokradeł.

Zielone Morze Żółte

Morze Żółte jest zielone

Co ciekawe, działalność przemysłowa człowieka oraz ścieki spuszczane do morza powodują szybki rozrost alg, które czasem zmieniają kolor Morza Żółtego na zielony.

Dlaczego Morze Żółte jest żółte?

Istnieją co najmniej trzy hipotezy próbujące wyjaśnić, dlaczego Morze Żółte jest żółte.

1. Symbol środka

Hipoteza 1

Pierwsza hipoteza dotyczy symboli. Chińczycy dla określania stron świata od starożytności używali pięciu pojęć: północy, południa, wschodu, zachodu i środka.

Swoje państwo nazywali właśnie Państwem Środka, a jako, że środek był symbolizowany przez kolor żółty, to morze, nad którym to Państwo Środka się rozwijało, zostało nazwane według tej hipotezy Morzem Żółtym.

2. Piasek z pustyni Gobi

Burze piaskowe w Chinach

Druga i trzecia hipoteza nawiązują do rzeczywistego żółtawego koloru wody.

Morze Żółte jest dość płytkie. Stanowi zalaną część szelfu kontynentalnego, a podczas ostatniej epoki lodowcowej, gdy poziom morza był znacznie niższy niż dziś, stanowiło całkowicie suchy ląd. Średnia głębokość wynosi 39 metrów, a im bliżej brzegu, tym oczywiście płycej.

Dlatego – cokolwiek wpadnie do tego morza w dużych ilościach – to ma sporą szansę na modyfikację jego barwy.

Co takiego może barwić wodę na żółto? Może być to piasek nawiewany tu z niedalekiej pustyni Gobi. Burze piaskowe szaleją na niej co jakiś czas, zmieniając kolor nieba w całej okolicy, w tym na przykład w Pekinie – na ciemnożółty.

Część tego piasku trafia potem do Morzu Żółtego barwiąc jego powierzchnię i nadając mu kolorową nazwę.

3. Rzeka Żółta

Rzeka Żółta

Powodzie i zmiany biegu Rzeki Żółtej

Trzecia hipoteza nawiązuje do Huang He, czyli Rzeki Żółtej, która wpływa do Morza Żółtego.

W swoim środkowym biegu Rzeka Żółta przepływa przez Płaskowyż Lessowy. Trafiają tam do niej ogromne ilości lessowego mułu, który nadaje jej intensywny brązowo-żółty kolor.

Less to pylista skała osadowa, coś w rodzaju mieszanki gliny, piasku i mułu. Ma zwykle żółtą barwę i przy kontakcie z wodą ma tendencję do tworzenia gęstego mułu.

Rzeka Żółta jest najbardziej zamuloną dużą rzeką na świecie. Podobno na metr sześcienny jej wody przypadają 34 kilogramy mułu, w porównaniu na przykład do 1 kilograma, który niesie ze sobą metr sześcienny wody z afrykańskiego Nilu.

Morze Żółte a Rzeka Żółta

Rzeka Żółta uchodzi do Morza Żółtego, przynosząc ze sobą ogromną ilość lessowego mułu. To właśnie on nadaje płytkiemu akwenowi charakterystyczny żółty kolor (oraz prawdopodobnie także nazwę).

Do Morza Żółtego uchodzi też wiele innych, sporych rzek, które również niosą ze sobą żółte osady.

Przeczytaj więcej o Huang He, jednej z najbardziej niezwykłych rzek na świecie.

Morze Żółte

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!