Świat Wciąga » Archiwum » Postojna

Postojna

Postojna słynie jako jedna z największych atrakcji turystycznych w Europie. Tworzy ją 20 kilometrów obszernych grot, wydrążonych przed milionami lat przez rzekę Pivkę, która dziś płynie innym korytem (dlatego też jaskinia jest określana jako „sucha”). Trasa turystyczna liczy 5,5 kilometra, z czego 4 pokonuje się kolejką.

Woda przesączająca się przez podłoże utworzyła koło wsi Postojna wyjątkowo piękne nacieki skalne o fantazyjnych kształtach, dochodzące często do sporych rozmiarów. W przytłumionym świetle oczom zwiedzających ukazują się białe lub kolorowe, czasem opalizujące stalagmity i stalaktyty, kolumny, zwisające ze stropu „kurtyny”, „spaghetti” i inne formy skalne. Niektóre mają nawet swoje nazwy – najsłynniejsze są Lody Waniliowe wielkości człowieka. Ostatnią grotą jest ogromna Sala koncertowa (Postojna Koncertna dvorana), mogąca pomieścić 10 000 osób – ze względu na znakomitą akustykę odbywają się tu koncerty symfoniczne.

Osobliwością jaskini jest żyjący w niej bezoki płaz – odmieniec jaskiniowy, określany przez Słoweńców jako rybka ludzka – ze względu na cielisty kolor skóry. Zwierzątko zamieszkuje jedynie podziemne wody krasowe Gór Dynarskich. Zadziwia między innymi tym, że żyje do 70 lat i potrafi przetrwać 10 lat (!) bez jedzenia.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!