Świat Wciąga » Archiwum » Rodrigo de Triana

Rodrigo de Triana

Czy Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę?

Królowie Hiszpanii – Ferdynand Aragoński i Izabela Kastylijska – wyznaczyli nagrodę dla tego spośród członków wyprawy, który pierwszy zobaczy ląd. Bohater miał otrzymywać do końca życia roczną pensję w wysokości 10000 maravedi. Dla wynędzniałych marynarzy przebywających na małych statkach przez kilka miesięcy była to ogromna motywacja.

Odkrycie Ameryki

Wszelkie opowieści o buncie na Santa Marii można włożyć między bajki. Przez setki lat pisarze budowali napięcie towarzyszące odkryciu Ameryki, a Kevin Costner położył nawet głowę pod katowski topór.

Prawda jest jednak taka, że na kilka dni przed dopłynięciem do brzegu czuć było oznaki pobliskiego lądu. Najpierw, 11 października, po lewej burcie przepłynęła trzcina. Potem wypatrzono rybę, która występowała tylko na rafach i kępkę trawy, która musiała rosnąć na lądzie. Wreszcie wyłowiono kij z nacięciami wyżłobionymi ludzką ręką i krzak czerwonych jagód, który był tak świeży, że już największy niedowiarek musiał uznać, że ląd jest blisko.

Rodrigo de Triana: Ziemia! Ziemia!

12 października 1492r. ok. godziny 2 w nocy marynarz Pinty – Rodrigo de Triana – krzyknął: „Tierra! Tierra!”. W świetle księżyca, w odległości 6 mil morskich, ukazała się plaża wyspy, którą nazwano San Salvador, czyli Święty Zbawca. W ten sposób Rodrigo de Triana stał się pierwszym Europejczykiem, który zobaczył Amerykę.

Wszystkich na pokładzie ogarnęła ogromna radość, ale de Triana był wprost upojony szczęściem. Od tej chwili miał dostawać 10000 maravedi rocznie i już do końca życia nie musiał się o nic martwić.

Odkrycie Ameryki? Krzysztof Kolumb

Ale odkrycie Ameryki nie zostało przypisane jemu. W dzienniku kapitańskim Krzysztof Kolumb zanotował, że już o 10 wieczorem wypatrzył z rufy Santa Marii światło – ognisko lub świecę. Mignęło dwukrotnie, a potem znikło. Kolumb przywołał świadków – Pedro Gutiérreza i Rodrigo Sáncheza de Segovia. Ten pierwszy także dostrzegł światło, ten drugi nie. Wieści o wydarzeniu nie rozgłoszono.

Uznano jednak, że to w tym momencie Kolumb jako pierwszy dostrzegł ląd. Dlaczego tak postąpił? Czy chodziło o te 10000 maravedi? Nie. Po 17 latach wyrzeczeń, starań i walki o organizację wyprawy, Krzysztof Kolumb musiał być tym, który odbierze całą sławę. Nagrodę zresztą przepisał Beatriz, matce swojego drugiego syna Fernando.

Amerykę odkrył Krzysztof Kolumb

Rodrigo de Triana mocno przeżył niesprawiedliwość, która go spotkała. Mówi się, że po powrocie wyjechał do Afryki, gdzie przeszedł na islam i walczył po stronie Maurów. Inna legenda głosi, że rozgoryczony powiesił się na grotmaszcie karaweli.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!