Rosja

Filmy o Rosji:

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!

Rosja to największe państwo świata.

Powierzchnia Rosji

Rosja jest największym państwem świata. Zajmuje 1/9 powierzchni wszystkich lądów na Ziemi. Jest ogromna! Jest prawie tak duża jak 2 kolejne największe kraje razem wzięte.

Ma ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni.

I jeśli popatrzeć na całą historię świata, to Rosja jest szóstym największym imperium w historii. Chociaż istniejące jeszcze 100 lat temu Imperium Brytyjskie było 2 razy większe, podobnie jak wielkie Imperium Mongolskie z XIII wieku.

Rosja odziedziczyła 1. miejsce po Związku Radzieckim, który w 1991 roku rozpadł się na 15 republik. Rosja zajmowała 3/4 powierzchni ZSRR i pozostała największym krajem świata – ale co ciekawe, Związek Radziecki był na tyle ogromny, że po jego rozpadzie aż 2 z jego republik (Rosja i Kazachstan) znalazły się wśród 10 największych państw świata.

Rosja jako całość jest większa od 3 kontynentów:

Rozciąga się:

  • na przestrzeni 9000 km od Bałtyku po wybrzeża Oceanu Spokojnego
  • i 4000 km od szczytów Kaukazu po mroźne wybrzeża Arktyki.

Wiele obszarów jest całkowicie niezamieszkanych. 1/7 powierzchni kraju (2,4 mln km²) to obszary podbiegunowe.

Gdybyście chcieli pojechać samochodem z Murmańska przy granicy z Norwegią do Władywostoku przy granicy z Koreą Północną – i prowadziliście samochód przez 9 godzin dziennie – to podróż zajęłaby Wam 2 tygodnie. Przyjechalibyście 10,5 tys km – i wcale nie byłaby to najdłuższa możliwa trasa, którą można przejechać w Rosji

Rosja jest 55 razy większa od Polski. I co ciekawe – choć kojarzy się się przede wszystkim ze wschodem – to leży na 2 półkulach – bo półwysep Czukocki oraz część wschodnia wyspy Wrangla należy do półkuli zachodniej.

Rosja europejska i Rosja azjatycka

Rosja dzieli się na 2 części – azjatycką i europejską. I obie są ogromne.

  • Część azjatycka, czyli Syberia i Rosyjski Daleki Wschód to ponad 13 milionów km2. Gdyby tylko ta część była niepodległa, to i tak byłaby największym państwem świata. Zajmuje prawie 1/3 powierzchni Azji i jest oczywiście największym krajem tego kontynentu – jest większa niż Chiny i Indie razem wzięte.
  • Część europejska – prawie 4 mln km2 (3,960,000 km2 ) to prawie 40% powierzchni Europy (39%). Z takimi rozmiarami jest to oczywiście największy kraj w Europie. I gdyby tylko ta część Rosji była niepodległa, to byłaby 7 największym krajem świata.

Rosja jest większa od Indii i prawie tak duża jak cała Unia Europejska. I to mimo tego, że europejska część to zaledwie 23% całego państwa.

Jakucja

Gdyby największa republika wchodząca w skład Rosji, czyli Jakucja była niezależnym państwem – to na liście największych państw świata zajmowałaby 8 miejsce (3 078 125 km2).

Strefy czasowe

Terytorium Rosji obejmuje 9 stref czasowych – najwięcej na świecie – chociaż przed niedawną reformą obejmowała ich aż 11.