Rosja

Rosja to największe państwo świata.

Wojna w Czeczenii

Wojna w Czeczenii. Recenzja książki: Arkadij Babczenko - „Dziesięć kawałków o wojnie. Rosjanin w Czeczenii” Mimo najlepszych chęci zazwyczaj wpadam w pułapkę schematycznego myślenia o konfliktach. Biorę stronę ludności cywilnej, obrońców i słabszych. Pewnie słusznie –...

Morze Białe

Morze Białe

Morze Białe to jedno z 4 “kolorowych mórz”. Jest morzem wewnętrznym Rosji i częścią Oceanu Arktycznego. Morze Białe Geografia i historia Gdzie leży Morze Białe? Morze Białe stanowi część Oceanu Arktycznego i jest morzem wewnętrznym Rosji. Jest położone w północnej...

Największe państwa świata

Największe państwa świata

10 największych państw świata. Czy USA są większe od Chin? Jaki kraje są większe od całych kontynentów? Państwo 55 razy większe od Polski?

Bardzo popularny film. Merytorycznie nadal całkiem ciekawy.

Powierzchnia Rosji

Rosja jest największym państwem świata. Zajmuje 1/9 powierzchni wszystkich lądów na Ziemi. Jest ogromna! Jest prawie tak duża jak 2 kolejne największe kraje razem wzięte.

Ma ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni.

I jeśli popatrzeć na całą historię świata, to Rosja jest szóstym największym imperium w historii. Chociaż istniejące jeszcze 100 lat temu Imperium Brytyjskie było 2 razy większe, podobnie jak wielkie Imperium Mongolskie z XIII wieku.

Rosja odziedziczyła 1. miejsce po Związku Radzieckim, który w 1991 roku rozpadł się na 15 republik. Rosja zajmowała 3/4 powierzchni ZSRR i pozostała największym krajem świata – ale co ciekawe, Związek Radziecki był na tyle ogromny, że po jego rozpadzie aż 2 z jego republik (Rosja i Kazachstan) znalazły się wśród 10 największych państw świata.

Rosja jako całość jest większa od 3 kontynentów:

  • Antarktydy (13,2 mln km² powierzchni)
  • Australii (7,7 mln km² powierzchni)
  • Europy (10,2 mln km² powierzchni)

Rozciąga się:

  • na przestrzeni 9000 km od Bałtyku po wybrzeża Oceanu Spokojnego
  • i 4000 km od szczytów Kaukazu po mroźne wybrzeża Arktyki.

Wiele obszarów jest całkowicie niezamieszkanych. 1/7 powierzchni kraju (2,4 mln km²) to obszary podbiegunowe.

Gdybyście chcieli pojechać samochodem z Murmańska przy granicy z Norwegią do Władywostoku przy granicy z Koreą Północną – i prowadziliście samochód przez 9 godzin dziennie – to podróż zajęłaby Wam 2 tygodnie. Przyjechalibyście 10,5 tys km – i wcale nie byłaby to najdłuższa możliwa trasa, którą można przejechać w Rosji

Rosja jest 55 razy większa od Polski. I co ciekawe – choć kojarzy się się przede wszystkim ze wschodem – to leży na 2 półkulach – bo półwysep Czukocki oraz część wschodnia wyspy Wrangla należy do półkuli zachodniej.

Rosja europejska i Rosja azjatycka

Rosja dzieli się na 2 części – azjatycką i europejską. I obie są ogromne.

  • Część azjatycka, czyli Syberia i Rosyjski Daleki Wschód to ponad 13 milionów km2. Gdyby tylko ta część była niepodległa, to i tak byłaby największym państwem świata. Zajmuje prawie 1/3 powierzchni Azji i jest oczywiście największym krajem tego kontynentu – jest większa niż Chiny i Indie razem wzięte.
  • Część europejska – prawie 4 mln km2 (3,960,000 km2 ) to prawie 40% powierzchni Europy (39%). Z takimi rozmiarami jest to oczywiście największy kraj w Europie. I gdyby tylko ta część Rosji była niepodległa, to byłaby 7 największym krajem świata.

Rosja jest większa od Indii i prawie tak duża jak cała Unia Europejska. I to mimo tego, że europejska część to zaledwie 23% całego państwa.

Jakucja

Gdyby największa republika wchodząca w skład Rosji, czyli Jakucja była niezależnym państwem – to na liście największych państw świata zajmowałaby 8 miejsce (3 078 125 km2).

Morze Białe


Morze Białe

Strefy czasowe

Terytorium Rosji obejmuje 9 stref czasowych – najwięcej na świecie – chociaż przed niedawną reformą obejmowała ich aż 11.

Filmy o Rosji:

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!