Świat Wciąga » Azja » Chiny » Rzeka Żółta

Rzeka Żółta

Rzeka Żółta (Huang He) to druga najdłuższa rzeka w Chinach. Ma 5464 kilometry długości. To właśnie nad nią narodziła się starożytna cywilizacja Chin.

Rzeka Żółta

Dlaczego Rzeka Żółta ma żółty kolor?

W środkowym biegu Rzeka Żółta przepływa przez Płaskowyż Lessowy. Trafiają tam do niej ogromne ilości lessowego mułu, który nadaje jej intensywny brązowo-żółty kolor.

Less to pylista skała osadowa, coś w rodzaju mieszanki gliny, piasku i mułu. Ma zwykle żółtą barwę i przy kontakcie z wodą ma tendencję do tworzenia gęstego mułu.

Rzeka Żółta jest najbardziej zamuloną dużą rzeką na świecie. Podobno na metr sześcienny jej wody przypadają 34 kilogramy mułu, w porównaniu na przykład do 1 kilograma, który niesie ze sobą metr sześcienny wody z afrykańskiego Nilu.

Morze Żółte

Rzeka Żółta uchodzi do Morza Żółtego, przynosząc ze sobą ogromną ilość lessowego mułu. To właśnie on nadaje płytkiemu akwenowi charakterystyczny żółty kolor (oraz prawdopodobnie także nazwę). 

 

Dlaczego Morze Żółte jest żółte?

 

Dlaczego Morze Żółte jest żółte? Przeczytaj o 3 hipotezach.

Zmiany biegu Rzeki Żółtej

Powodzie i zmiany biegu Rzeki Żółtej

Jest też rzeką bardzo niesforną i niebezpieczną.

Duża ilość niesionego materiału powoduje okresowe gromadzenie się w różnych miejscach naturalnych zapór. Kiedy rzeka utworzy zaporę, woda musi szukać swej drogi gdzie indziej, co sprawia, że po prostu zmienia swój bieg.

W czasach historycznych zmieniła swój bieg 26 razy, mniej więcej raz na 100 lat. Jej ujście do morza zmieniało swe położenie na dystansie aż 900 kilometrów:

  • od Tiencinu na północy,
  • aż po wspólne ujście z rzeką Jangcy na południu.

Powodzie Rzeki Żółtej

W swojej historii Rzeka Żółta powodowała gigantyczne powodzie. Od czasów starożytnych rzeka wylała ponad 1600 razy.

Niektóre z tych powodzi były najbardziej śmiercionośnymi klęskami żywiołowymi w historii ludzkości. W największych zginęło po kilkaset tysięcy a nawet kilka milionów osób.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!