Świat Wciąga » Azja » Singapur

Singapur

Singapur to po Malediwach drugi najmniejsze państwo świata. Z czym się kojarzy? Pewnie z technologią, wieżowcami, tropikalnym klimatem i fantastycznym metrem. To także niezwykłe miejsce turystyczne, pełne ciekawych atrakcji oraz centrum finansowe świata. Ale Singapur to znacznie więcej:

Artykuły i filmy o Singapurze

Historia Singapuru

Dawna historia Singapuru Historia Singapuru Dawno, dawno temu wyspa Singapur należała do różnych królestw i sułtanatów z terenów dzisiejszej Tajlandii, Malezji i Jawy. Nie było w niej nic szczególnego, porastał ją las tropikalny, a zamieszkiwali ją przede wszystkim...

Singapur: Atrakcje i Ciekawe Miejsca

Atrakcje w Singapurze Atrakcje w Singapurze Loty do Singapuru Loty do Singapuru + lotnisko Z Polski do Singapuru jest ponad 9000 km. Lot w 2 strony kosztował ostatnio nieco ponad 2000 zł. Od jakiegoś czasu bezpośrednie loty z Warszawy do Singapuru oferuje LOT....

Geografia

Gdzie leży Singapur?

Gdzie leży Singapur? Geografia Singapuru

Singapur to państwo-miasto położone w Azji Południowo-Wschodniej – między Malezją, a Indonezją – przy samym końcu Półwyspu Malajskiego.

Znajduje się w niesamowicie korzystnej lokalizacji – w najwęższym miejscu Cieśniny Malakka – czyli na szlaku morskim wiodącym z Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, Indii – do Chin, Japonii i dalej na Pacyfik. To tędy pływają tankowce i statki handlowe, to tu uzupełniają zapasy i paliwo. Port w Singapurze jest jednym z największych portów na świecie.

Wyspy i sąsiedzi

Singapur składa się z 1 głównej wyspy i 60 mniejszych wysepek dookoła.

Granice lądowe Singapuru

Od Malezji oddziela go zaledwie 1 km Cieśniny Johor – dlatego zbudowano tam 2 połączenia lądowe, groblę oraz most – i w ten sposób Singapur pozyskał właściwie lądowego sąsiada.

Południowym prawie sąsiadem jest Indonezja – leży 15 km od Singapuru – a oba kraje rozdziela 15 km Cieśniny Singapurskiej. To właśnie tędy mkną statki do Chin – a całość przypomina morską autostradę.

Jak mały jest Singapur?

Kraj jest naprawdę mały – 45 na 25 km – czyli

  • jest 4 razy mniejszy od Luksemburga
  • i powierzchniowo mniej więcej wielkości Warszawy.

Historia Singapuru

Singapur ma bardzo ciekawą historię. Był m.in. kolonią brytyjską, okupowali go Japończycy, a potem tworzył z Malezją jedno państwo. Po wyrzuceniu z Federacji Malajskiej niespodziewanie osiągnął ogromny sukces ekonomiczny.

Dlaczego Singapur jest bogaty? Na czym polega jego system polityczny?

Historia Singapuru
Jak powstał Singapur?
Autorytaryzm i polityka
Jak bogaty jest Singapur?
Armia Singapuru + konflikty
Kary w Singapurze

Zobacz osobny artykuł o historii Singapuru:

Podróże

Lotnisko w Singapurze

Singapur ma świetne lotnisko – Changi Airport – jedno z ważniejszych na świecie.

Można stąd polecieć praktycznie wszędzie, do 121 miast świata. Działają też tanie linie lotnicze, którymi można dostać się do wielu ciekawych miejsc w Azji i Australii.

Kiedy w latach 60 Singapur uzyskał niepodległość, lotnisko zostało zaprojektowane jako wizytówka państwa. Chodziło o to, żeby prezesi banków i firm z USA i Europy po wylądowaniu byli oczarowani nowoczesnością, wygodą i luksusem – tak by mieli poczucie, że oto w chaotycznej Azji w końcu znaleźli solidne miejsce i wiarygodnego partnera. Dlatego nawet droga z lotniska do centrum była odpowiednio zaprojektowana – szeroka, czysta, uporządkowana, z dużą ilością drzew i zieleni.

Atrakcje

 Singapur jest pełen bardzo ciekawych miejsc:

Zobacz osobny artykuł o podróżach do Singapuru:
Atrakcje, ciekawe miejsca, loty, noclegi

Transport

Metro w Singapurze

Metro w Singapurze

Singapur ma świetną komunikację miejską – fantastyczną sieć metra, lekką kolejkę i dobre autobusy. Poza centrum metro kursuje nad ziemią.

Jest bardzo czyste, nie wolno w nim jeść, pić, palić i śmiecić, a kary dochodzą do 2000 dolarów. Nie wolno nim też przewozić durianów, czyli wyjątkowo śmierdzących azjatyckich owoców. Dostępna jest karta prepaidowa EZLink, która pełni funkcję uniwersalnego biletu w całej komunikacji.

Samochody

Jeśli myślisz, że Singapur to wielki zakorkowany moloch – to nic z tych rzeczy. Rząd robi wszystko, żeby było czysto i ekologicznie, więc na wszelkie możliwe sposoby zniechęca mieszkańców do posiadania własnego samochodu:

  •  nakłada ogromne podatki od emisji spalin,
  • prawie 100-procentowe cło
  • i mnóstwo opłat drogowych.

Po prostu się nie opłaca. Co więcej – już wkrótce wszystkie samochody mają być wyposażone w nadajniki satelitarne, żeby naliczać opłatę od przejechanych kilometrów. A przy okazji rząd dostanie precyzyjną informację o lokalizacji każdego samochodu.

Ciekawostki

Klimat i pogoda

Klimat w Singapurze

Singapur leży tuż nad równikiem.

W zasadzie nie ma pór roku i pogoda jest prawie jednakowa przez cały rok. Jest bardzo wilgotno i bardzo ciepło – w dzień ponad 30 stopni, a w nocy 26. Tak jak w Nauru, w Singapurze nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury.

Ale to nie znaczy, że cały czas świeci słońce – wręcz przeciwnie. Często pada – i są to silne deszcze zenitalne. Zdarzają się też gwałtowne burze, a dwa razy do roku, w czasie monsunu, pada jeszcze intensywnej, często bez przerwy przez kilka dni z rzędu.

Kiedy byłem w Singapurze po raz pierwszy, zaskoczyło mnie ale i zachwyciło to, że w wielu miejscach nad chodnikami są po prostu zadaszenia – można wyjść z bloku na swoim osiedlu i idąc ciągle pod dachem przez skwery i skrzyżowania dojść do zadaszonego przystanku autobusowego, a po wyjściu z autobusu znowu ciągle pod dachem przejść do stacji metra albo do szkoły czy miejsca pracy.

W centrum Singapuru większość budynków połączona jest ze sobą podziemnymi korytarzami i galeriami handlowymi – więc można przejść całą dzielnicę, a nawet dużą część miasta, ani razu nie wychodząc na deszcz.

Długość dnia i nocy jest niemal identyczna przez cały rok. Słońce wstaje o 7 rano i zachodzi o 7 wieczorem.

Dolar Singapurski i Brunei

Dolar singapurski

Walutą jest dolar singapurski. Co ciekawe – od ponad 50 lat Singapur pozostaje w unii walutowej z Brunei – czyli państwem oddalonym od niego o ponad 1000 km.

Oznacza to, że dolar singapurski i dolar Brunei mają taki sam kurs i są używane wymiennie – więc płacąc w jednej walucie, można otrzymać resztę w drugiej.

Ludność

Ludność Singapuru
Kontrola narodzin
Kariera w Singapurze

W Singapurze mieszka prawie 6 milionów ludzi, czyli w jednym mieście jest ich więcej niż w całej Danii, Irlandii, Słowacji czy Norwegii.

Singapur jest drugim po Monako najgęściej zaludnionym państwem świata. Na jednym kilometrze kwadratowym mieszka tu ponad 8000 osób, czyli 66 razy więcej niż w Polsce i ponad 2 razy więcej niż w Warszawie.

Singapur to prawdziwa mieszanina kultur:

  • 75% mieszkańców to Chińczycy,
  • 14% – Malajowie,
  • a 8% – Hindusi.
  • Jest też sporo Europejczyków i Amerykanów

I w związku z tym obchodzone jest mnóstwo rozmaitych świąt. I tak np. Nowy Rok obchodzony jest cztery razy – w październiku, w lutym i dwukrotnie w styczniu.

W całym mieście jest mnóstwo świątyń różnych religii – buddyjskie, taoistyczne, hinduistyczne, muzułmańskie, chrześcijańskie – i wiele innych. 1/3 mieszkańców do buddyści, 20% to chrześcijanie.

W Singapurze są cztery oficjalne języki: mandaryński, angielski, malajski i tamilski. Najwięcej ludzi mówi po mandaryńsku, ale można się bez problemów porozumieć w języku angielskim.

Od lat 60. rząd wprowadził limity mieszkaniowe, aby zapobiec tworzeniu się jednokulturowych dzielnic. I tak na przykład,  to rząd określa, że w danym budynku może mieszkać np. 20 Chińczyków, 8 Malajów i 1 Hindus.

Prowadzi to do jako takiej równowagi – chociaż konflikty etniczne nadal się zdarzają.

Filmy o Singapurze

Cały film: Singapur - piekło czy raj?

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!