Świat Wciąga » Archiwum » Słowenia – Atrakcje i Ciekawe Miejsca

Słowenia – Atrakcje i Ciekawe Miejsca

Słowenia to mały kraj wielkich cudów natury. Na obszarze równym powierzchni województwa podlaskiego mieści zróżnicowanie krajobrazów od śródziemnomorskiego po alpejski, a także masę osobliwości przyrody – jak znikające jezioro czy endemiczne gatunki zwierząt. Zobacz najciekawsze miejsca, które oferuje Słowenia – Jaskinie Szkocjańskie, Postojną i Triglav.

Jaskinie są jedną z najbardziej rozreklamowanych atrakcji Słowenii – zwiedzając te najsłynniejsze, spotkamy rzesze wycieczek z całego świata. Warto jednak dołączyć do tłumu i obejrzeć skarby, które kryją się pod ziemią. Ale jeśli tylko zejdzie się z najbardziej uczęszczanych szlaków, można całkowicie zapomnieć o cywilizacji. Słowenia to góry, głębokie lasy i niekończące się skaliste wąwozy – pozwalają na obcowanie z przyrodą w ciszy i spokoju.

W południowo-zachodniej części kraju, na płaskowyżu Kras (od którego wzięły swoją nazwę zjawiska krasowe), rzeki wyżłobiły w miękkich skałach ponad 7000 jaskiń. Do najczęściej odwiedzanych należą Postojna (Postojnska jama), największa jaskinia Słowenii, oraz Jaskinie Szkocjańskie (Škocjanske jame), których dnem płynie potężna górska rzeka.

Słowenia – góry

Podróżując przez Słowenię, niemal przez cały czas znajdujemy się w górach: raz zielonych i łagodnych, kiedy indziej – stromych i skalistych. Najwyższe i najbardziej malownicze są położone w północnej i północno-zachodniej części kraju c. Na ich dostojeństwo i urok składają się ciepłe, południowe słońce, wysokogórskie powietrze i ogromne przestrzenie, z rzadka tylko tknięte ręką ludzką.

Znikające jezioro i Rakov Škocjan

Od jesieni do wiosny nieopodal miejscowości Cerknica znajduje się jezioro o powierzchni sięgającej 40 km2. Tymczasem latem woda znika i na całym tym obszarze pasą się krowy.

Jezioro napełniają jesienne deszcze i wiosenne roztopy, natomiast w lecie woda ucieka przez podziemne korytarze do położonych pod spodem jaskiń. Powyższe zdjęcie zrobione było na początku maja – widać na nim prowadzącą do jeziora drogę. W czerwcu w tym miejscu były już tylko łąki.

W tej samej okolicy w lasach kryje się skalisty wąwóz Rakov Škocjan. Jego ciekawostką są tzw. naturalne mosty, czyli łuki skalne ponad płynącą w dole rzeką.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!