Świat Wciąga » Tematy » Steve Fossett

Steve Fossett

Steve Fossett był amerykańskim milionerem, podróżnikiem i poszukiwacz przygód. Ustanowił grubo ponad 100 rekordów w pięciu różnych dziedzinach, w tym 91 w lotnictwie i 23 w żeglarstwie.

Steve Fossett

Film o Fossecie

Wyprawa na Biegun Północny 1985

Wyprawa na Biegun Północny 1985

W 1985 Steve Fossett wziął udział w wyprawie na Biegun Północny, w której udział brali też:

  • Edmund Hillary – zdobywca Mount Everest,
  • Neil Armstrong – pierwszy człowiek na Księżycu,
  • Patrick Morrow,
  • Peter Hillary.

Wyprawy i rekordy

Fosset, jako multimilioner, mógł sobie pozwolić na różne ciekawe i niecodzienne hobby:

Korona Ziemi

Steve Fossett, podobnie jak jego przyjaciel, Patrick Morrow, kolekcjonował najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, aby zdobyć Koronę Ziemi.

Zdobył sześć z siedmiu szczytów, ale gdy do zdobycia pozostał mu już tylko Mount Everest, z powodu astmy, i za namową lekarzy, w ostatnim momencie zrezygnował z dalszej wspinaczki.

Balonem dookoła świata

Przez 7 lat, Fosset sześciokrotnie próbował po raz pierwszy w historii okrążyć świat balonem.

Bił kolejne rekordy i został pierwszą osobą, która samodzielnie balonem pokonała Pacyfik. Przeleciał z Korei do Kanady, co było przetarciem szlaku przed dłuższym lotem dookoła świata.

Trzy lata później o mało się nie zabił. Jego balon spadł do Morza Koralowego gdzie Steve przez trzy doby czekał na ratunek.

19 czerwca 2002 roku wystartował z Australii Zachodniej w balonie Spirit of Freedom i ruszył na wschód, nad Pacyfik, a potem nad Atlantyk. Po 14 dniach, 19 godzinach i 50 minutach wylądował w Queensland w Australii, po pokonaniu ponad 33 000 kilometrów i udanym, pierwszym w historii okrążeniu Ziemi balonem.

Odrzutowcem dookoła świata

W 2000 roku Fossett dwukrotnie okrążył Ziemię odrzutowcem, za każdym razem bijąc rekord prędkości.

Katamaranem dookoła świata

W 2004 roku, jako kapitan 12-osobowego katamarana Cheyenne w 58 dni i 9 godzin znowu okrążył świat, tym razem po prostu go opływając.

Rekord prędkości sterowców

Fossett pobił światowy rekord prędkości sterowców, osiągając ponad 115 kilometrów na godzinę w Zeppelinie NT.

Samolotem dookoła świata bez lądowania i bez tankowania

W 2005 roku Steve Fossett wykonał pierwszy samodzielny lot samolotem dookoła świata bez lądowania i bez tankowania po drodze.

Wystartował z Kansas i przeleciał nad Montrealem, Oceanem Atlantyckim, Londynem, Paryżem, Rzymem, Morzem Śródziemnym, Kairem, Bahrajnem, Karaczi, Kalkutą, Szanghajem, Tokio, Oceanem Spokojnym, Hawajami, i Los Angeles i wylądował w Kansas po pokonaniu 36 tysięcy 787 kilometrów w 67 godzin, 1 minutę i 10 sekund.

Rok później widocznie znowu miał ochotę na przejażdżkę, bo poleciał ponownie, tym razem okrążając świat dłuższą trasą, w nieco ponad 3 doby. Pokonał wtedy Atlantyk dwukrotnie, i to w tym samym kierunku, podczas tego samego lotu.

Rekord wysokości szybowca

W 2006 roku w Argentynie wzniósł się szybowcem na rekordowe 15,5 kilometra nad ziemią.

Zaginięcie i śmierć Fossetta

3 września 2007 roku wystartował małym, jednosilnikowym samolotem z prywatnego rancza w Nevadzie aby przelecieć nad Pustynią Great Basin w drodze do Kalifornii.

I wtedy słuch po nim zaginął.

Niedługo potem w górach Sierra Nevada odnaleziono wrak samolotu Fossetta.

Steve Fossett

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!