Świat Wciąga » Archiwum » Święte krowy

Święte krowy

Święte krowy – Jak zrozumieć Indie?

Indie to dla wielu zestaw stereotypów: jedzenie, hinduizm i święte krowy.

Prawdopodobnie nikt z zachodniego świata nie może powiedzieć, że rozumie Indie. Tutaj wszystko nakłada się i przenika, ma kilka poziomów znaczeń. Można jedynie wyłapać szereg spostrzeżeń, ale ciężko połączyć je w ciąg przyczynowo-skutkowy, a tam bardziej oceniać.

Indie – brytyjskie stereotypy

Od samych Hindusów można usłyszeć sprzeczne wyjaśnienia tych samych spraw, a zachodnie stereotypy jednocześnie znajdują tu potwierdzenie i całkowicie mijają się z prawdą. Jedną z przyczyn naszej niewiedzy może być to, że otrzymaliśmy obraz kultury i religii Indii za pośrednictwem Brytyjczyków, którzy sami jej nie rozumieli, uważali za niższą i próbowali zastąpić swoją.

Święte krowy

Na przykład święte krowy… Widzi się je wszędzie i jest się przekonanym, że są wcieleniem jakiegoś bóstwa i dlatego mają zapewnione specjalne traktowanie. Tymczasem ma to niewiele wspólnego z religią.

Słyszeliśmy wytłumaczenie, że ochronę bydła wprowadził w dawnych czasach jeden z władców, bo był to gatunek zagrożony wyginięciem, czyli z podobnych powodów, dla których i my chronimy niektóre zwierzęta.

Z biegiem czasu praktyka ta obrosła w różne ludowe dodatki, które wzbogaciły ją o formy kultu i dziś można usłyszeć od niektórych Hindusów, że faktycznie krowy się czci. Nie ma to jednak właściwie podstaw w religii, a termin „święte krowy” powstał raczej z brytyjskich obserwacji niezrozumiałych zwyczajów obcej kultury.

Święte krowy sąsiada

Tak naprawdę wszystkie krowy, które widzi się na ulicach, mają swoich właścicieli. Specyfika ciasnych, gęsto zabudowanych miast powoduje, że nie ma w nich miejsca na obory czy zagrody i dlatego krowy pasą się na ulicach. W miastach nie ma roślin i dlatego za pożywienie służą krowom głównie odpadki.

Czy święte krowy by jedli?

Większość krów jest regularnie dojona i podobno teoretycznie nie istnieje religijny zakaz jedzenia ich mięsa – jest to raczej sprawa tradycji. W niektórych stanach Indii ze względów higienicznych zakazano trzymania krów na ulicach, a zamiast tego na przedmieściach powstały wielkie farmy.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!