Świat Wciąga » Tematy » Terra Australis

Terra Australis

Terra Australis to nazwa dawnego, hipotetycznego Wielkiego Południowego Kontynentu, który już od starożytności rozpalał umysły uczonych.

Inną nazwą spotykaną na starych mapach jest „Terra Australis Incognita”.

Koncepcja Terra Australis

Już starożytni Grecy podejrzewali, że na półkuli południowej musi istnieć ląd, którego masa równoważyłaby masę Europy i Azji na półkuli północnej.

Na dawnych mapach zaznaczano go zwykle jako ogromny kontynent okołobiegunowy, zajmujący znaczną część Południowego Pacyfiku, zdecydowanie większy od faktycznej Antarktydy.

W takiej formie, ten ląd oczywiście nigdy nie istniał.

Poszukiwanie Terra Ausstralis

Przez całe wieki szukano Terra Australis, zapuszczając się coraz dalej na południe, eksplorując Pacyfik i Ocean Indyjski.

Dzięki tym wyprawom, niejako przy okazji, dokonano ogromnej ilości odkryć geograficznych.

Abel Tasman

Holendrzy a Terra Australis
Co właściwie odkrył Tasman? Terra Australis?

Jednym z żeglarzy, który poszukiwał Terra Australis, był holenderski kapitan, Abel Tasman. Podczas wyprawy poszukującej ten ląd, odkrył między innymi Tasmanię oraz Nową Zelandię. 

Przeczytaj więcej o pierwszej wyprawie Tasmana, podczas której poszukiwał Terra Australis.

Z poszukiwaniem Terra Australis związane jest bezpośrednio odkrycie Nowej Zelandii. Jak do tego doszło?

James Cook

Terra Australis a wyprawa Jamesa Cooka 1769
Druga i trzecia wyprawa Cooka (Terra Australis nie istnieje)

Człowiekiem, który najbardziej przyczynił się do obalenia mitu Terra Australis był James Cook. Podczas swojej pierwszej wyprawy na Pacyfik, zamiast Terra Australis Incognita, odkrył Nową Zelandię.

W czasie drugiej wyprawy spenetrował ogromne połacie południowego Pacyfiku oraz dotarł za koło podbiegunowe, udowadniając, że Wielki Południowy Kontynent nie istnieje.

Przeczytaj więcej o tajnych rozkazach poszukiwania Terra Australis, które James Cook otrzymał na Tahiti oraz o jego 3 wyprawach, podczas których szukał Wielkiego Południowego Kontynentu.