Świat Wciąga » Archiwum » Tongariro

Tongariro

Tongariro Alpine Crossing

Nigdy nie doświadczyłem tak silnego wiatru jak dzisiaj. Był tak silny, że przewracał, a nawet unosił człowieka. Szczerze mówiąc niewiele brakowało, a zdmuchnąłby mnie w przepaść na szczycie wulkanu Tongariro. Po jednej stronie przepaść, po drugiej przepaść i krater. Widoczność dwa metry, nie da się zawrócić, nie da się iść naprzód. Więc pierwszy raz w życiu czołgałem się po kamieniach, na szczycie wulkanu, zanużony w nicości.

Tongariro i Ngauruhoe to wulkany, które grały we Władcy Pierścieni Górę Przeznaczenia, najczarniejsze serce Mordoru, tę, do której Frodo musiał wrzucić pierścień. Teraz już wiem, dlaczego Froda na dół transportowały orły…

Jeśli będziecie w Nowej Zelandii, polecam przejść 20-km Tongariro Alpine Crossing. Przy dobrej pogodzie idzie się podobno w kolejce Chińczyków. Przy takiej pogodzie jak dzisiaj, jest się tam prawie samemu. Nawet orłów nie było.

Trekking w Tongariro National Park

Za nami 6 dni i 700 km podróży przez Nową Zelandię. Już zupełnie nie pamiętamy życia innego niż to, które mamy teraz. Śpimy nad rzeką albo nad jeziorem, gotujemy pod niebem i czytamy książki (głównie Kubusia Puchatka). Podróżujemy 3 razy wolniej niż kiedyś. I bardzo nam się to podoba. :

Mount Ruapehu i nocleg w chatce w górach

Znaleźliśmy pustą chatkę w górach, na stoku wulkanu Ruapehu w Nowej Zelandii. Szemrzący strumień, wodospad, widok na ośnieżony wulkan. Weszliśmy tam z plecakami i Zuzią na plecach (ale pół drogi przeszła sama, aż do wodospadu!), po drodze przechodząc bez mostu kilka sporych strumieni. Wieczorem porąbaliśmy drewno i zapaliliśmy ogień w kominku. Na niebie świeciły miliardy gwiazd, droga mleczna była widoczna tak, że nigdy jej w takiej okazałości nie widziałem. 

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!