USA

USA to czwarte (lub trzecice) największe państwo świata.

Powierzchnia USA

Ile wynosi powierzchnia USA? Niby proste pytanie, ale różne źródła podają tu bardzo różne liczby. Generalnie jest to  około 9,5 mln km2.

Chiny i USA mają bardzo zbliżoną powierzchnię.

Podobno do 1996 r. coroczna publikacja CIA podawała, że Stany Zjednoczone są mniejsze od Chin. Ale w kolejnej edycji, do terytorium USA dodano na papierze powierzchnię Wielkich Jezior oraz wszystkie amerykańskie wody przybrzeżne, a 10 lat później dodano jeszcze wody terytorialne. Obszary morskie dopisano wyłącznie USA – a całą resztę świata policzono bez ich uwzględnienia. I tak Stany Zjednoczone zaczęły się pojawiać w rankingach jako kraj większy od Chin.

Jak widzicie – bałagan jest niezły, bo trzecie miejsce to lokata prestiżowa, ale my sięgniemy po prostu po inne źródło – np. po Encyklopedię Britannica, która stosuje jednakowe zasady do obu krajów. Według niej na 3. miejscu są Chiny.

Skąd wynikają różnice?

  • Mała manipulacja z wodami terytorialnymi, o której już wiecie,
  • Nie wiadomo jak liczyć 14 terytoriów zależnych na Pacyfiku i na Karaibach,
  • Do tego – mała, ale kontrowersyjna baza Guantanamo na Kubie – formalnie dzierżawiona od ponad 100 lat – a przez rząd kubański uważana za terytorium okupowane.

Jak by nie liczyć – Stany Zjednoczone są ogromne. Rozciągają się od Atlantyku do Pacyfiku i od Meksyku po Kanadę.

Z Kalifornii na zachodzie do stanu Maine na wschodzie jest w linii prostej ponad 4,5 tys km – samochodem o tysiąc więcej.

Stany Zjednoczone to nie tylko 48 stanów kontynentalnych i stołeczny Dystrykt Columbia – ale też Hawaje i Alaska – która sama w sobie jest prawie 5,5 raza większa od Polski.

Filmy o USA:

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!