Świat Wciąga » Archiwum » Wodospad Iguazu

Wodospad Iguazu

Wodospad Iguazu – Najpiękniejsze wodospady świata

Jak w dobrym filmie Hitchcocka – na początku jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie zaczyna stopniowo narastać. Wodospad Iguazu robi niesamowite wrażenie już od chwili, gdy dociera się do pierwszego wodospadu. A potem zaczyna się zawrót głowy, bo dookoła jest 260 wodospadów, a jeden większy i piękniejszy od drugiego. Chodzi się ścieżkami pośród dżungli, wdrapuje na platformy widokowe i oczom nie wierzy, że jest się w takim pięknym miejscu.

Iguazu

My mieliśmy dodatkowe szczęście – kiedy oglądaliśmy wodospady Iguazu, poziom wody był niesłychanie wysoki. Poprzez katarakty przepływało 17 razy więcej wody niż jeszcze 3 lata wcześniej. W takich warunkach nurt jest wartki, a woda ma kolor ceglany od żwirów, które ze sobą niesie. Gdy tylko zaczyna staczać się po zboczach skał, zamienia się w biała pianę, a dookoła tworzy chmurę złożoną z miliardów kropel pochodzących z rozprysków. Wszędzie słychać huk i czuje się, że kilkanaście metrów dalej rozpętało się wodne piekło.

Wodospady Iguazu / Iguaçu / Iguazú

Iguazu to rzeka graniczna pomiędzy Brazylią a Argentyną. Obok jest jeszcze Paragwaj, a na trójstyku granic powstało miasto, które po właściwych stronach nazywa się odpowiednio Puerto Iguazu, Foz de Iguazu i Ciudad del Este. Tuż obok rozciąga się park narodowy, którego sercem są wodospady, a tkanką dżungla pełna dzikich zwierząt.

Kraina tęczy

Cała ta kraina to miejsce, gdzie rodzą się tęcze. Piękne słońce i mnóstwo kropelek w powietrzu tworzą idealne warunki do powstania tęczy. Są ich tysiące.

Największy wodospad świata

Iguazu to największy wodospad świata (tzn. najrozleglejszy, a nie najwyższy). W wielu miejscach można poczuć potęgę wodospadów na własnej skórze. Po obu stronach wybudowano bowiem platformy widokowe, które mają formę powyginanego molo czy grobli. Podchodzi się na sam środek rzeki, tuż pod szalejący wodospad.

Pod spodem pędzi rzeka, obok jest ściana spadającej wody, a wszędzie dookoła tryskają niezliczone ilości rozprysków. Groble zbudowano w czasach, gdy poziom wody był niższy, teraz jednak człowiek dostaje się tam w sam środek wojny żywiołów. Jest się momentalnie kompletnie mokrym i oszołomionym hukiem i chłodem wody.

Brazylia – Argentyna

Brazylijska strona parku narodowego to niesamowity, panoramiczny widok na kilkaset wodospadów. Po stronie argentyńskiej podchodzi się natomiast bliżej – jest wiele tras i ścieżek tuż przy rzece i można się poczuć jak w sercu żywiołu.

Garganta del Diablo

Największą atrakcją jest tzw. gardło diabła, czyli miejsce, w którym w miarę spokojna rzeką nagle zapada się, tworząc półkoliste wodogrzmoty i unosząc w górę kłęby wodnej chmury. Do tego miejsca dociera się niejako równocześnie z nieświadomymi niczego masami wody, przechodzi się po kładkach z wyspy na wyspę. Tutaj ciąg pomostów ma łączną długości ok kilometra i kończy się na środku wielkiej, niespokojnej rzeki. Ze szczytu wodospadu, znad samej krawędzi, patrzy się w znikające czeluście.

Park Narodowy Iguazu

W całym parku można zobaczyć różnorakie zwierzęta – ptaki, motyle wielkości dłoni, wielkie jaszczurki i iguany. Są też piękne, toksyczne gąsienicę, których dotknięcie mogłoby się dla człowieka źle skończyć oraz wszędobylskie ostronosy rude, które w poszukiwaniu jedzenia buszują wśród plecaków i koszy na śmieci.

Przystań

Byliśmy też w miejscu, z którego odpływają łodzie na jedną z wysp na Iguazu. Z jakiegoś powodu przystań była wtedy nieczynna przez 3 miesiące i w związku z tym szlak do niej prowadzący był pusty. Zero turystów – tylko skały, tropikalne rośliny, wodospady i dziki huk.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!