Świat Wciąga » Archiwum » Wojna w Wietnamie

Wojna w Wietnamie

Wojna w Wietnamie

Wojna w Wietnamie po 10 latach krwawych zmagań zakończyła się klęską supermocarstwa i oznaczała triumf komunizmu w Wietnamie, Laosie i Kambodży.

Byliśmy w Sajgonie (dzisiaj Ho Chi Minh), tam gdzie 30 kwietnia 1975r. helikoptery ewakuowały z dachu ambasady amerykańskiej ostatnich żołnierzy. Wojska północnowietnamskie szturmowały Pałac Prezydencki, a Amerykanie uciekali w panice.

Wojna w Wietnamie – w szponach Viet Cong

W helikopterach nie było miejsca dla milionów południowowietnamskich sojuszników – żołnierzy, urzędników, tłumaczy – zostali sami. Wielu porywało się na szaleńczą ucieczkę przez ocean – w nadziei, że dotrą na Filipiny albo wyłowi ich jakiś statek. Setkom tysięcy udało się wyemigrować – pozostałych czekały obozy, tortury i represje. Miliony ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia miast – byli skazywani na ciężkie roboty na wsi. Wszystkich poddano reedukacji – praniu mózgu w duchu komunistycznym.

Wojna w Wietnamie – skutki

Represje trwają nadal. Ludzie, których wtedy wygnano z miast, do dziś nie mają prawa opuścić wsi. Chociaż w praktyce wielu wróciło do Sajgonu, nie mogą się tam zameldować, posiadać domu ani legalnie pracować. Nawet dzisiaj bardzo wyraźny jest podział na północ i południe kraju, a Wietnamczycy z przeciwnych stron 17. równoleżnika nie darzą się sympatią. Ludzie z Południowego Wietnamu opisywani są jako zdrajcy, marionetki, pachołki i sługusy.

Wojna wietnamska – muzeum w Sajgonie

Misją wietnamskiej propagandy jest kierowanie zachodnich turystów do Muzeum Wojny w Sajgonie (War Remnants Museum). Wojna w Wietnamie pokazana jest tam całkowicie jednostronniepropaganda bije z opisu każdego zdjęcia. Ale dla ludzi wychowanych na amerykańskich filmach wojennych to ciekawe i całkowicie nowe spojrzenie – druga połowa prawdy.

Wojna w Wietnamie – czas apokalipsy

Karabiny, miny, granaty, samoloty, czołgi i helikoptery – tylko amerykańskie. Przejmujące zdjęcia zbombardowanych miast i wietnamskich ofiar wojny – zdeformowanych dzieci, poparzonych, kalek. Pod zdjęciami informacje, które ciężko sprawdzić – najczęściej że osoby ze zdjęcia zostały z zimną krwią zamordowane, albo że z helikopterów wyrzucani są w powietrzu żywi jeńcy.

Wietnam – wojna

Na niektórych fotografiach amerykańscy żołnierze pozują przy zmasakrowanych ciałach. Zero informacji o żołnierzach Północnego Wietnamu. Amerykanie uzbrojeni po zęby – naprzeciwko nich bezbronni cywile.

Ho Chi Minh – dobry wujek

Prezydent USA Lyndon Johnson przedstawiany jest tak, jak u nas Hitler – zawsze rozwścieczony, z wykrzywioną twarzą. Amerykańskiemu tyranowi przeciwstawia się Ho Chi Minh – zawsze uśmiechnięty, skromny, o ciepłym spojrzeniu. Wielki transparent określa go jako krzewiciela pokoju. Obok fotografie ukochanego ojca narodu wśród radosnych obywateli i w otoczeniu światowych przywódców. Na innych fotografiach wiece poparcia dla uciskanego przez imperialistów Wietnamu – protestują robotnicy z NRD i rewolucjoniści na Kubie.

Wojna w Wietnamie

Funkcja propagandowa muzeum jest oczywista, ale jest tam też sporo prawdy. Amerykanie byli tak zaskoczeni oporem i trudnościami, jakie napotkali w Wietnamie, że uciekali się do barbarzyńskich metod, z bronią chemiczną na czele (dioxid, Agent Orange). Zrzucali napalm i defolianty, które zamieniały dżunglę w pogorzelisko, martwą krainę pni. Wilgotna wietnamska dżungla miała tendencję do samoczynnego gaszenia pożarów, dlatego samoloty zrzucały nasiona „trawy amerykańskiej”, która rosła szybko, osiągała kilka metrów wysokości i paliła się jak słoma. Paliła nie tylko kryjówki partyzantów, ale też pola i wioski. Wojna w Wietnamie miała być kolejną usprawiedliwioną interwencją USA, ale jej straszliwe skutki przerastają wyobraźnię.

Wojna wietnamska?

W Hanoi i Sajgonie nie wiedzą, czym była Wojna Wietnamska. Nad Mekongiem czas apokalipsy nazywany jest Wojną Amerykańską.

Czym było „Good morning Vietnam”?

Południowy Wietnam. Zielona roślinność powoli obrasta leje po bombach. Jedziemy motocyklem przez pola ryżowe i plantacje drzew kauczukowych – jest pięknie. 40 lat temu były tu tylko zgliszcza.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!