Świat Wciąga » Europa » Holandia » Wyspa Texel

Wyspa Texel

Wyspa Texel to największa i najbardziej wysunięta na zachód wyspa w archipelagu Wysp Zachodniofryzyjskich. Można tu łatwo dojechać z Amsterdamu, a z miejscowości Den Helder na południowy kraniec wyspy kursuje regularny prom.

Kiedyś były tu właściwie 2 mniejsze wyspy – Texel i Eierland – które w XVII w. połączono groblami. Teren między nimi stopniowo osuszano, aż wreszcie w XIX w. powstała dzisiejsza Texel.

Wyspa Texel ma 24 km długości i 9 km szerokości – jest więc idealna do rowerowych wycieczek. Rowery można wypożyczyć przy promie albo w Den Burg, stolicy wyspy – a potem dać się uwieść wspaniałym krajobrazom, młynom, latarniom morskim i dzikiej przyrodzie.

Na Texel znajduje się 7 wiosek – Den Burg, Den Hoorn, Oudeschild, De Cocksdorp, De Waal, Oosterend i De Koog – a w nich kolorowe domki i kręte uliczki. Są też kameralne hotele, apartamenty i kempingi.

Czas płynie tu wolniej, a życie jest spokojniejsze niż na kontynencie. Rybacy nigdzie się nie spieszą, dzieci biegają boso, a przed domami wystawione są na sprzedaż warzywa, kwiaty, miód, mleko i owczy ser – wystarczy wrzucić pieniądze do małej skarbonki.

Najwspanialsza na Texel jest oczywiście przyroda – szerokie, piaszczyste plaże, wydmy porośnięte rzadkimi roślinami, soczysta zieleń oraz poldery – tereny wydarte morzu.

Na wyspie mieszka kilkaset gatunków dzikich ptaków, co czyni z Texel jedno z najważniejszych miejsc lęgowych w Europie. Na plażach wylegują się foki, a po zielonych łąkach i pastwiskach przechadzają się owce.

Wewnątrz wyspy można godzinami spacerować pomiędzy strumieniami i moczarami, zaglądać do dzikich zagajników i zupełnie zapomnieć o cywilizacji.

Archiwum

Ten artykuł został napisany jakieś 10 lat temu. Obecnie czeka na przegląd i aktualizację.

Ale strona żyje na nowo. Jest dużo nowych, lepszych artykułów. Zapraszam Cię do skorzystania z wyszukiwarki powyżej oraz spisu tematów. Oczywiście są też całkiem nowe filmy na YouTube.

Cześć!

Nazywam się Wojciech Piestrak.

Opowiadam o świecie na kanale Świat Wciąga.

Daj się zaprosić!